![«Πώς δουλεύει ένας υπολογιστής» -Ενα περιοδικό από το 1978 που εξηγεί τα... αυτο](http://www.iefimerida.gr/sites/default/files/imagecache/node_image660/2_370.jpg)
αυτό το μικρό κατά τα άλλα διάστημα σε ένα τεράστιο χάσμα γνώσεων. Το περιοδικό της σειράς Ladybird Books με θέμα τη λειτουργία του υπολογιστή φροντίζει να το αποδείξει περίτρανα.
Πιθανότατα ένα μικρό παιδί σήμερα να γνωρίζει πολλά περισσότερα για τη χρήση και τη λειτουργία ενός υπολογιστή, από όσα ήξερε ο μέσος άνθρωπος πριν από 30 περίπου χρόνια. Από τη μια βέβαια αυτό φαντάζει φυσιολογικό, αφού τότε οι υπολογιστές δεν ήταν γνωστοί στο ευρύ κοινό και πολύ λίγα άτομα είχαν άμεση επαφή μαζί τους. Από την άλλη, κάνει εντύπωση η τεράστια ενίσχυση των τεχνολογικών γνώσεων του συνόλου του πληθυσμού μέσα στα τελευταία χρόνια. Αυτό φυσικά οφείλεται στην ίδια τη τεχνολογία, η οποία εξελίχθηκε, έγινε πιο προσιτή σε όλους και εντάχθηκε στη ζωή μας σαν... σίφουνας.
Το τεύχος αρχίζει ενθαρρύνοντας τους αναγνώστες του να... «μην απογοητευτούν από την περιπλοκότητα του υπολογιστή και να ασχοληθούν με το νέο προϊόν της τεχνολογίας». Προειδοποιεί όμως παράλληλα πως ο ηλεκτρισμός είναι σαν τα...
Διαβάστε περισσότερα στο: www.iefimerida.gr