Στόχος της έρευνας ήταν η αξιολόγηση της ικανότητας των εφαρμογών e-banking των Ελληνικών τραπεζών να αντιμετωπίζουν, αποτελεσματικά, επιθέσεις τύπου sslstrip.....
Τα πειράματα εκτέλεσαν οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς: Χρ. Λύβας, Φ. Λαλαγιάννης, Γ. Κοντογιάννης, Γρ. Βαλτάς, Σπ. Μαντζουράτος και Στ. Μάνδυλας, υπό την καθοδήγηση του κ. Χρήστου Ξενάκη, επίκουρου καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς και του κ. Χριστόφορου Νταντογιάν, ερευνητή και διδάσκοντα στο Πανεπιστήμιο του Πειραιώς.
Αξίζει να σημειωθεί ότι για τα αποτελέσματα της έρευνας ενημερώθηκαν έγκαιρα τόσο η αρμόδια διεύθυνση της Τράπεζας της Ελλάδος όσο και το Εθνικό CERT....
Διαβάστε περισσότερα στο: www.secnews.gr